Co motywuje pracownika do efektywnego działania?

Efektywne działanie – to chce uzyskać każdy pracodawca. W końcu, kiedy pracownik efektywnie pracuje, to wszystko przebiega szybciej i sprawniej i szeroko pojmowane zyski z takiej pracy są zdecydowanie większe. Jednak zmotywowanie pracownika do efektywnej pracy wcale nie jest takim łatwym i prostym zadaniem. Jak to możemy zrobić?

Premie uznaniowe

Na pewno dobrym pomysłem jest przyznawanie przeróżnych premii i nagród dla najwybitniejszych pracowników. Warto tutaj postępować jednak bardzo mądrze, gdyż w przeciwnym razie możemy sobie zupełnie niepotrzebnie narobić bardzo wielu wrogów. Otóż przede wszystkim wystrzegajmy się przyznawania nagród bez osobistego potwierdzenia, że dana osoba naprawdę się wykazała. Nawet menedżer pod nami, któremu ufamy, może podsunąć nam kandydaturę zgodną raczej z jego preferencjami niż rzeczywistością. Warto także spojrzeć, czy przypadkiem nagroda nie wzbudza zbyt dużo zawiści – wówczas dla nikogo nie jest to dobrym rozwiązaniem.

Wyjazdy i imprezy motywacyjne

Bardzie ciekawym pomysłem jest organizacja firmowych wyjazdów motywacyjnych. Na czym to polega? Otóż często są to imprezy jednocześnie uczące pracowników pewnych zdolności, pokazujące im ich potencjał. Dla przykładu zajęcia na ściance wspinaczkowej mogą być nie tylko świetną zabawą, lecz także nauką radzenia sobie ze stresem. A imprezy? Dobrze jest zauważyć, że stanowią one świetny sposób, aby poznać, jak pracownik funkcjonuje poza pracą.

b

Zdecydowanie także warto zadbać o przyjemną atmosferę w pracy. Kiedy pracownik będzie przychodził do pracy z uśmiechem, wiedząc, że szef nie jest okrutnym dyktatorem, lecz że może zawsze liczyć na jego pomoc i wsparcie, to od razu będzie efektywniej pracował. A zatem już zwykłe uprzejme powitania, zapytanie o rodzinę, zakup kawiarki dla pracowników mogą naprawdę wiele zmienić. Warto także być czujnym, czy przypadkiem ktoś w zespole nie zatruwa bardzo atmosfery. Czasem jedna nieprzyjemna osoba może naprawdę zaszkodzić pracy w zespole.