Jakie procedury obowiązują w laboratorium?

Do pracy w laboratorium nie przyjmuje się ludzi bez uprzedniego przygotowania. Procedury często są skomplikowane i wymagają odpowiednich cech osobowościowych, aby móc sprostać temu zadaniu. Po pierwsze, osoba pracująca w laboratorium musi wykazywać się skrupulatnością i dokładnością w rejestrowaniu wyników, a także spostrzegawczością, kiedy oczekiwane wyniki różnią się od tych, które otrzymaliśmy.

Praca laboranta wiąże się również z obslugą różnego rodzaju maszyn, niektóre z nich są znacznie bardziej skomplikowane w użytkowaniu niż domowa lodówka czy mikrofala. Laborant musi być czujny i posiadać znaczną wiedzę z różnych obszarów, w zależności od tego, czym dokładnie zajmuje się w laboratorium.

Jedni mogą otrzymać propozycję pracy po ukończeniu studiów chemicznych, lub pokrewnych – inni z kolei mogą liczyć na pracę po ukończeniu szkoleń. Szkolenia laboratorium są świetną inwestycją nie tylko w nowych pracowników, ale i w bieżących ze względu na zmieniające się prawa i wymagania a także nowe metody analityczne.

Pracownicy laboratorium muszą także posiadać odpowiednią wiedzę z zakresu obowiązywanych norm, w zależności od przedmiotu badań. I tak, dla przykładu, w przypadku wyrobów medycznych ważną do spełnienia normą będzie ISO 13485 – którego wymagania dotyczą nie tylko testowania, ale i projektowania czy nawet wprowadzania na rynek produktów medycznych.

Dobrą inwestycją są szkolenia iso 13485 – które przekazują cenne informacje dla pracowników laboratorium i sprawiają, że osiągnięcie certyfikatu nie będzie aż takie trudne, gdy podczas audytu nastąpi sprawdzenie wiedzy w praktyce. Walidacja szkolenia jest ważną czynnością i wiąże się ze sprawdzeniem, czy wszystkie procedury obowiązują w laboratorium.

Do tych procedur należą oczywiście procedury bezpieczeństwa, związane ze stosowaniem odzieży ochronnej, obchodzenie się z czynnikami chemicznymi, korzystanie z maszyn, pozostawianie po sobie czystości, rejestrowanie wyników testowania i wiele innych, których celem jest upewnienie się, że testy przeszły pomyślnie.